Besplatna dostava preko 25€
Laza K. Lazarević

Lazar Laza K. Lazarević (1851 — 1891) bio je srpski književnik, psihijatar i neurolog.

Po njemu je dobila ime Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti ''Dr Laza Lazarević'' u Beogradu i u Padinskoj Skeli.

Laza Lazarević pripada piscima realizma. Smatra se tvorcem srpske psihološke pripovjetke. Svoje pripovjetke Lazarević je objavljivao u časopisima a objavio je samo jednu knjigu pod nazivom „Šest pripovjedaka“ jula 1886. godine. Napisao ih je devet, dok je osam ostalo nedovršeno. Za života je objavio osam pripovjedaka: „Prvi put s ocem na jutrenje“, „Školska ikona“, „U dobri čas hajduci!“, „Na bunaru“, „Verter“, „Sve će to narod pozlatiti“, „Vetar“ i „On zna sve“. Pripovetku „Švabica“ tada nije objavio jer je, kako mnogi vjeruju, bila suviše autobiografska. Objavljena je tek sedam godina nakon piščeve smrti 1898. godine u knjizi „Pripovjetke Laze K. Lazarevića“ koju je priredio Ljubomir Jovanović. Sve njegove pripovjetke mogu se podijeliti na one iz gradskog i iz seoskog života. Karakteristika Lazarevićevih djela je idealizacija i veličanje patrijarhalnog svijeta i porodične zadruge kojoj se sve žrtvuje pa čak i sopstvena sreća.

Lazine nedovršene pripovjetke „Na selo“, „Tešan“ i „Sekcija“, čiji su fragmenti objavljeni nakon piščeve smrti, prikazuju istinitiju sliku seljaka nego druge. U njima je više zrelosti koje pisac duguje iskustvu.